Te dziwne obiekty to swego rodzaju przechowalnie, w których można znaleźć jedną z dwu rzeczy; talizman zdrowia lub runę telekinetyczną. Każdy z bohaterów spotka na swej drodze dwadzieścia takich skrytek, więc razem w całej grze jest ich czterdzieści. Jedne będą na widoku, do innych trzeba będzie dostać się sposobem. Na pewno warto ich szukać, ponieważ są bardzo pomocne w dalszej wędrówce.
Talizmany podnoszą poziom energii obu bohaterów, a ukryte są pod postacią "schowków", więc warto ich szukać. Każdy z bohaterów może zebrać ich dwanaście. Jedynym do czego można się przyczepić jest fakt, że mają wyryty na sobie symbol Eldera.
Runy telekinetyczne zwiększają poziom mocy telekinetycznej obu bohaterów, a ukryte są pod postacią "schowków", więc warte są odszukania. I tak jak poprzednio, jedne będą na widoku, za innymi trzeba będzie się uganiać, a wszystkich jest dwadzieścia, po dziesięć na każdego z bohaterów.
Mroczne tomy to znaleziska typowo bonusowe, ponieważ za każdy taki tom w głównym menu odsłania się kawałek ekstra materiałów. I tak, jeśli tom znajdziemy Kainem to odsłoni się jego bonusowy materiał, a jeśli Razielem, odsłoni się bonus Raziela. Każdy z bohaterów spotka na swej drodze dziesięć tomów. Trzeba jednak zaznaczyć, że wszystkie dodatkowe materiały i tak zostaną odkryte po ukończeniu gry (bez względu na to, ile tomów się zebrało), ale kto by czekał tyle czasu?
Urny to rozsiane po całym Nosgoth małe naczyńka wypełnione tym, czym żywią się nasi bohaterowie, a więc rzeczy bardzo przydatne. Jeśli zużyjemy taką urnę, wtedy się rozpadnie, ale pojawi się ponownie w tym samym miejscu, jeśli odejdziemy kawałek i wrócimy po jakimś czasie (z reguły jest to kilka do kilkunastu minut).
Magiczna kula, lampionik jarzący się mocą Światła lub Ciemności. Z reguły umieszczony przy wszelkiego typu wejściach i bramach jako zamek, mający zagrodzić drogę. Użyć go potrafi jedynie Raziel, za pomocą swego Reavera, przekutego mocą Światła bądź też Ciemności; w zależności co chce z lampionikiem zrobić.
Ściany, które nie wytrzymały próby czasu. Jeśli je rozbić, najczęściej odsłonią przejście lub chropowatą powierzchnię, która umożliwia wspinaczkę. Jest jeszcze drugi typ takich ścian, spotykany tylko w Rezydencji Voradora. W pewnych miejscach posiadłości na ścianach umieszczono malowidła z wampirzymi herosami. Jeśli w Komnacie z Sadzawką użyć odpowiedniej włóczni, to ściana z malowidłem pęknie, a po rozbiciu odsłoni przejście.
To wszelkiego rodzaju kaganki, które należy zapalać. Mają różne kształty i rozmiary. Ten tutaj przypomina misę. Są też dzbany lub kinkiety. Kain zapala je lub gasi swoją mocą telekinetyczną (po zdobyciu odpowiedniego fragmentu Emblematu), a Raziel Reaverem przekutym mocą ognia (gasi za pomocą Reavera Wody lub zdmuchuje Reaverem Powietrza). Najczęściej umieszczone w pobliżu różnego rodzaju drzwi lub międzywymirowych bram, które mają uruchamiać przy zapaleniu.
To przedmioty dość sporych rozmiarów, które da się przepchnąć. Są to pozostałości po świetnych łamigłówkach z SR1, które nie wytrzymały próby czasu i po tejże grze swój żywot zakończyły; w tej odsłonie serii ostało się tylko kilka takich przedmiotów (w Twierdzy Sarafan, Rezydencji Voradora oraz u wejścia do Kuźni Powietrza). Najczęściej należy przepchnąć dany obiekt w odpowiednie miejsce, by uruchomić mechanizm (najczęściej drzwi, obrotową ścianę itp.)
Nadgryzione zębem czasu kolumny, które bohaterowie mogą zwalić swą mocą telekinetyczną. Po zniszczeniu odsłaniają przejścia lub tworzą różnego rodzaju półki lub pomosty. Spotykane najczęściej w Twierdzy Sarafan, przy Filarach lub w Kuźniach.
Ten niewielki mechanizm jest najczęściej umieszczany nad drzwiami lub półkami i służy za swego rodzaju zamek, który je otwiera bądź wysuwa. Działa na nacisk, więc by któryś z bohaterów mógł się nim posłużyć, musi strzelić w niego pociskiem telekinetycznym. Ciekawą rzeczą jest, że zamki te jedynie otwierają drzwi, bądź wysuwają półki, ale nigdy na odwrót. Gdy strzelić w zamek, za chwilę wraca do poprzedniej pozycji.
Ten typ mostów można spotkać tylko w twierdzy Sarafan, więc kontakt z nimi będzie miał jedynie Kain. Działają jak zwyczajne mosty, a by je opuścić wystarczy przeciąć blokadę, która blokuje koło z łańcuchem. W całej twierdzy są tylko trzy takie mosty, a i tak jeden przyjdzie Kainowi doszczętnie zniszczyć.
Te dziwne kamienne obeliski to w rzeczywistości kamienne zamki, które występują tylko w jednym miejscu w Nosgoth; a mianowicie przy Filarach. Są tam tylko dwie takie kolumny, każda po jednej stronie obrotowych, kamiennych drzwi. Sprzężone są z kagankami obok drzwi i by przejście otworzyć, trzeba wpierw umieścić odpowiedni artefakt w obelisku (co czyni Kain), potem zapalić kaganki, a na końcu obrócić obelisk strzałką w stronę drzwi.